SALOMON JEŠTĚD 24 z pohledu závodníků Vojty a Filipa

Ve dnech 8. - 9. 1. 2022 se konal třetí ročník závodu na 24 hodin SALOMON JEŠTĚD 24.

Zavolal mi Petr Veselý, jestli bych se chtěl účastnit štafety za tým TFRun. Protože se s Petrem účastním i jiných ultra závodů, s nadšením jsem nabídku přijal a vnímal jsem ji jako další běžeckou metu. Složili jsme dohromady pětičlenný mužský tým (Petr Veselý, Pavel Veselý, Tomáš Dvořák, Michal Špak a já).

V rámci přípravy na závod jsem se rozhodl investovat do běžeckých bot Salomon Spikecross s hroty, protože podmínky nasvědčovaly tomu, že mít boty s hroty bude na tento závod výhodou, ne-li nezbytností. Také jsme si uvědomoval, že běh tak pro mě bude daleko bezpečnější a můžu předejít i případnému úrazu.

0756

Příprava na závod byla velmi pečlivá. Kromě tréninku každý z týmu přispěl svou troškou "do mlýna" (někdo navařil, napekl, přinesl kávovar, židle...), takže se nám podařilo v unimobuňce pod Ještědem vytvořit super zázemí, kde jsme mohli během závodu co nejlépe regenerovat.

Závodu se zúčastnil i další běžec z okolí Klánovic Filip Laža. Filip zvolil štafetu ve dvojici a společně s ambasadorem závodů Ještěd SkyRace Viktorem Pšeničkou byli v sobotu ve 12:00 společně s námi a dalšími běžci připraveni na startu závodu. Závod začínal velmi strmým kopcem a hned od startu byla trasa opravdu "výživná". Po krátkém traverzu jsme se dostali pod lanovku na Ještěd a přímo pod ní se stoupalo přes kameny prudce až na vrchol. Následoval seběh po silnici k parkovišti, kde se odbočovalo a pokračovalo se dolů po turistické značce. Tato pasáž byla dost technická, zde se osvědčily boty s hroty. Když jsme doběhli ke spodní statnici lanovky, mimochodem nejnižší místo na trati, čekal na nás poslední těžký výběh do cíle. Celý okruh měřil asi 11 km a nastoupalo se 660 výškových metrů. To vše ve sněhu, na ledu a v noci za silného větru s teplotami místy až -10 stupňů. Prostě hory!

2022-01-08 Jested 24h 397 2022-01-08 Jested 24h 74

271605783_1826733334382934_7309739144012371943_n _MMM1859

Ač jsme do závodu vstupovali bez velkých očekávání, během prvních kol na trati se ukázalo, že jsme velmi vyrovnaní běžci a máme šanci pomýšlet i na stupně vítězů. Nakonec jsme bojovali o 3. místo. A bojovalo se do poslední chvíle. Ráno v 5:00 jsem vybíhal do 14. kola, stejně jako naši rivalové. Trošku jsem taktizoval, soupeře se mi povedlo předběhnout a náskok jsme postupně zvětšovali. Udrželi jsme ho a 3. místo bylo naše!

A naši klánovitští kamarádi, Filip a Viktor, se v kategorii DVOJICE - MUŽI umístili na krásném 2. místě.

Atmosféra závodu se nedá ani popsat. Vše fungovalo, lidi z organizačního týmu byli skvělí, celých 24 hodin o nás bylo postaráno - jídlo, pití, teplo, hudba. Speciální dík Honzovi Dušánkovi za parádní akci. Už teď se těšíme na další závod.